truskawki

Truskawki są najpopularniejszymi owocami jagodowymi uprawianymi w Polsce. Skala produkcji tych owoców sprawia, że Polska jest zaliczana do grona czołowych producentów w Unii Europejskiej. W 2018 r. pod względem wolumenu produkcji nasz kraj zajmował drugie miejsce po Hiszpanii, a udział produkcji krajowych truskawek w produkcji unijnej wynosił 16%.

Według notowań IERiGŻ przeciętna cena skupu truskawek do mrożenia w pierwszych 3 tygodniach czerwca 2019 r. wyniosła 4,55 zł/kg, co oznacza spadek o 7,5% rok do roku. Bardziej, bo o 17% potaniały truskawki do produkcji soków.

Z danych Eurostatu wynika, że w 2018 r. import mrożonych truskawek do Unii Europejskiej zwiększył się o 31% rok do roku, do rekordowego poziomu 159 tys. t. Największy wpływ na wzrost miały zwiększone dostawy truskawek z Maroka oraz Egiptu – odpowiednio o 35% i 72% do 60,3 tys. t i 62 tys. t. Większy import z tych krajów osłabiał popyt na mrożone truskawki z Polski.

Sezon na polskie owoce można uznać za rozpoczęty. Są już truskawki ze szklarni. Owoce są pięknie wybarwione i smaczne.  Z zapowiedzi plantatorów wynika, że jeżeli temperatura się utrzyma, to w ciągu tygodnia będą truskawki spod  włókniny  i foli perforowanej.

Na rynku hurtowym pojawiają się już pierwsze krajowe owoce. Brakuje tylko jabłek, a te które są w ofercie, są droższe niż w ubiegłym roku - informują w komunikacie specjaliści z rynku hurtowego w Broniszach.

X