Ruch

Skonsolidowaną stratę w wysokości 310,4 mln zł w 2018 r. zanotował Ruch – wynika z raportu finansowego spółki opublikowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rok wcześniej strata netto wyniosła 38,8 mln zł. Zanotowano także spadek skonsolidowanych przychodów, o 7,6%, do wartości 1,24 mld zł.

Sąd restrukturyzacyjny w Warszawie odmówił zatwierdzenia układów Ruchu z wierzycielami. Część wierzycieli miało zastrzeżenia do układu, dotyczące np. niepowołanie na czas w jednym z postępowań rady wierzycieli. Sąd w swojej decyzji uwzględnił te zastrzeżenia.

PKN ORLEN złożył ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia pakietu 100% akcji Ruch SA. Decyzję poprzedziło badanie due dilligence spółki. Inwestor zakłada restrukturyzację i wykorzystanie synergii pomiędzy dotychczasowym modelem biznesowym Ruchu, a segmentem detalicznym PKN ORLEN. Sfinalizowanie oferty zależeć będzie od decyzji wierzycieli Ruchu oraz pozostałych podmiotów zaangażowanych w proces.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen w rozmowie z PAP Biznes przyznał, że jeśli wyniki analiz Ruchu będą pozytywne, płocki koncern będzie mógł kupić pogrążoną w kłopotach finansowych spółkę.

Miłosz Szulc, prezes Ruchu, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” przyznał, że do końca miesiąca spółka ma otrzymać od dwóch potencjalnych inwestorów oferty. Władze Ruchu z nadzieją patrzą w przyszłość zakładając, że realizując plany finansowe są w stanie w ciągu kilku miesięcy oddłużyć spółkę.

Orlen kończy przygotowania do podpisania umowy z doradcą mającym przeprowadzić proces due dilligence Ruchu. O zainteresowaniu koncernu naftowego Ruchem słyszy się od dłuższego czasu. Orlen miałby przejąć część detaliczną spółki. Według analiz PwC ten fragment działalności Ruchu został wyceniony na 80 mln zł.

Alior Bank, który kilka dni temu otrzymał od UOKiK zgodę na przejęcie Ruchu, zamierza w przypadku zgody na redukcję wierzytelności zostawić jedynie markę. Sieć detaliczną ma przejąć Orlen, a logistykę Poczta Polska.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie przez Alior Bank kontroli nad spółką Ruch. Wniosek trafił do urzędu 28 grudnia 2018 r. Firmy nie działają na tych samych polach, więc decyzja okazała się pozytywna.

W czwartek, tj. 17 stycznia, Izba Wydawców Prasy ma spotkać się z przedstawicielami PKN Orlen i Alior Banku. Głównym z omawianych tematów będą długi Ruchu wobec wydawców, sięgające ponad 164 mln zł.

Orlen i Poczta Polska miały pomóc Ruchowi, jednak dopóki jest to podmiot prywatny nie zamierzają go wspierać. Alior Bank złożył do UOKiK wniosek o przejęcie spółki, by stać się jej tymczasowym właścicielem. Bank oszacował również, że Ruch jest w stanie spłacić tylko 5-15% swoich zobowiązań.

Strony

X