branża mleczarska

Eksporterzy produktów mleczarskich do Chin zaczynają odczuwać zawirowania spowodowane rozprzestrzenianiem się koronawirusa 2019-nCoV. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła stan „światowego pogotowia”, linie lotnicze (m.in. PLL LOT) zawieszają połączenia z Chinami, a Chińczycy mieli dłuższą przerwę od pracy – do 10 lutego zostało przedłużone wolne z okazji święta Nowego Roku.

W okresie I-XI 2019 r. wartość eksportu produktów mleczarskich z Polski wzrosła o 0,6% rok do roku. O ile w pierwszej połowie 2019 r. eksport wzrósł o 2,7%, to od lipca do listopada zanotowano jego spadek o 3%.

W wyniku renegocjacji wzoru świadectwa zdrowia służby weterynaryjne Polski i Kostaryki rozszerzyły listę produktów, dla których możliwe jest uzyskanie uprawnień przez zakłady mleczarskie. Mleko zagęszczone, skondensowane i kajmak, sery, masło, słodka śmietana i mleko UHT zostały dopisane do listy produktów, na które Polska posiada zatwierdzenie eksportowe.

Produkcja przetworów mleczarskich w Unii Europejskiej charakteryzuje się zróżnicowaną dynamiką. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w III kwartale 2019 r. zmniejszono ilość wyprodukowanego odtłuszczonego mleka w proszku (OMP, o 2,4% rok do roku), wzrosła natomiast masła o 4,5% oraz pełnego mleka w proszku (PMP, +8,6%). Czynnikiem wpływającym na wzrost produkcji PMP były istotne podwyżki jego cen w I połowie br. (+9,6% w Polsce) w warunkach niższych cen masła (-11,3%) i pomimo dynamicznych podwyżek cen OMP (+35%).

W ostatnich kwartałach mamy do czynienia ze stabilizacją sytuacji na unijnym rynku mleka. Z jednej strony utrzymuje się spadek cen masła, z drugiej strony obserwuje się wyraźny wzrost ceny odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), podczas gdy ceny serów pozostają w trendzie bocznym. 

Niemal jedna trzecia wyprodukowanego nad Wisłą mleka i jego przetworów trafia poza granice Polski. W większości do Unii Europejskiej, zwłaszcza do Niemiec, jednak producenci poszukują nowych rynków zbytu w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. O ile w ubiegłym roku wysokie ceny masła spowodowały wzrost eksportu tego tłuszczu, o tyle w 2019 r. korzystne dla przetwórców okazują się ceny odtłuszczonego mleka w proszku.

Indeks cen produktów mleczarskich FAO w październiku wynosił blisko 192 pkt. i był wyższy o 5,6% w relacji rocznej. Przyczyną wzrostów były lepsze notowania pełnego (PMP; +10,9%) i odtłuszczonego mleka w proszku (OMP; +38,6%) wspierane silnym popytem zwłaszcza w Chinach (czołowy importer produktów mleczarskich na świecie).

Ceny odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) od sierpnia 2018 r. notują systematyczne wzrosty. Według MRiRW we wrześniu przeciętna cena OMP przekroczyła 9 zł/kg, co oznaczało jej najwyższy poziom od pięciu lat. Silne wzrosty wynikają w dużej mierze z większego eksportu z UE.

Po silnym spadku cen produktów mlecznych obserwowanym w II połowy 2018 r., początek 2019 r. przyniósł wyraźną korektę cen. Od stycznia br. indeks cen GDT zwiększył się o prawie 16% i powrócił do poziomów obserwowanych pod koniec I połowy 2018 r. W znacznym stopniu jest to związane z obawami uczestników rynku o negatywny wpływ fali upałów, jaka wystąpiła w Nowej Zelandii, na produkcję mleka w tym kraju. Wzrost cen na giełdzie w Nowej Zelandii doprowadził do wyraźnego spowolnienia spadku cen produktów mlecznych obserwowanego w UE oraz w USA.

Odbyła się kolejna aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zwiększył się na niej do 1014 pkt. wobec 1005 pkt. na poprzedniej aukcji przeprowadzonej 6 lutego (wzrost o 0,9%), co było znacząco poniżej oczekiwań rynku. Była to już 6 aukcja z rzędu, na której odnotowano wzrost indeksu.

Strony

X