Jesteś tutaj

Problemy producentów porzeczek

Niska cena skupu w tym sezonie jest problemem dla większości producentów owoców miękkich. Od dłuższego czasu muszą się z tym zmagać producenci porzeczek. Alarmują, że jeśli sytuacja się nie zmieni, Polska przestanie być światowym liderem w produkcji czarnej porzeczki.

W Polsce zbiera się ponad połowę światowych zbiorów porzeczki. W ubiegłym roku wyprodukowano w kraju około 100 tys. ton tego owocu. Od kilku lat areał upraw jednak sukcesywnie maleje. Wszystko to za sprawą niskich cen utrzymujących się od kilku sezonów. Aktualnie cena wynosi około 25 gr/kg. Jak zaznaczają producenci, żeby zarobić na owocach cena za kilogram musiałaby ukształtować się na pułapie około 1,85 zł.

Jednym z powodów niskich cen panujących na rynku jest rozdrobnienie produkcji. Tylko 5% producentów posiada pola o powierzchni ponad 5 hektarów. Dla wielu jest to dodatkowe, a nie główne źródło dochodów, wobec czego godzą się oni na warunki dyktowane przez kupujących.

Wytwórcy porzeczek, podobnie jak inni sadownicy domagają się pomocy ze strony władz oraz zawierania długoterminowych kontraktów na dostawy.

Źródło: TVN24BiS

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Porzeczki należą do powszechnie uprawianych owoców jagodowych w kraju. Polska jest największym producentem porzeczek w Unii Europejskiej oraz drugim – po Federacji Rosyjskiej – producentem porzeczek na świecie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na bieżąco monitoruje sektor rolno-spożywczy, a celem tych działań jest poprawa sytuacji rolników. Niedawno informowano o wynikach analizy cen owoców miękkich i zarzutach przeciwko jednemu z przetwórców. Razem z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zaproponowano również zmiany prawne, które przyjęła Rada Ministrów. Kontrole w punktach skupu owoców oraz sklepach prowadzi również, na zlecenie UOKiK – Inspekcja Handlowa. Sprawdza przede wszystkim warunki zawieranych umów oraz sposób ustalania cen.

X

Przeczytaj również