Jesteś tutaj

Niskie ceny skupu powodem złej sytuacji producentów owoców

W ubiegłym roku na skutek przymrozków zbiory owoców okazały się niskie. W tym sezonie sytuacja uległa diametralnej zmianie. Za wysoka podaż w stosunku po popytu skutkuje niskimi cenami skupu. Producenci owoców coraz głośniej domagają się interwencji władz w tej sprawie.

Sadownicy skarżą się na wysokość cen skupu, które balansują na granicy opłacalności produkcji. Wiśnie kosztują około 1 zł za kg, a pracownikom sezonowym za ich zbieranie płaci się podobne kwoty. Cena skupu czarnej porzeczki to 20-30 gr za kg, czerwonej porzeczki - ok. 1 zł za kg, malina - poniżej 2 zł za kg. Jak wyjaśniają eksperci niskie ceny spowodowane są wysokimi zbiorami, niewystarczającym popytem oraz konkurencją ze strony innych krajów. Polscy producenci nie mogą dowolnie kształtować cen, ponieważ większość owoców trafia na eksport, a wobec określonego zapotrzebowania za granicą nie sposób podnieść cen.

Producenci widzą sprawę inaczej i dopatrują się zmowy wśród przetwórców. Zdaniem szefa Związku Sadowników RP, Mirosława Maliszewskiego cena owoców jest sztucznie zaniżana. Resort rolnictwa w odpowiedzi na głosy sadowników skierował sprawę do UOKiK.

Źródło: Business Insider

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Przetwórcy twierdzą, że wina za niskie ceny skupu owoców miękkich leży po stronie rolników, ponieważ zbiory w tym roku okazują się za wysokie. Uważają, że sytuacji nie poprawią umowy kontraktacyjne, ponieważ zwiększy to ich koszty i zahamuje rozwój rynku.

U progu kolejnego sezonu branża owocowo-warzywna w Polsce boryka się z rekordową nadpodażą jabłek. Produkcja jabłek może w 2018 r. wynieść nawet do 4,5-5 mln ton, czyli o ok. 20% więcej niż średnia z ostatnich 3 lat. To najwyższy wynik w historii krajowego sadownictwa, jeśli chodzi o produkcję. Wbrew przysłowiu mówiącemu, że od przybytku głowa nie boli, tym razem nadmiar okazuje się być realnym problemem dla wielu uczestników rynku, w tym zarówno producentów, jak i przetwórców.

X