Jesteś tutaj

Advertisement

Inspekcja Handlowa skontrolowała oleje i oliwy

Inspekcja Handlowa w 2018 r. przeprowadziła kontrolę, której celem była ocena jakości handlowej nierafinowanych olejów roślinnych oraz oliwy z oliwek różnych kategorii. Kontrolę przeprowadzono na terenie całego kraju obejmując nią łącznie 81 placówek handlu detalicznego, w tym: 57 sklepów należących do sieci handlowych, 23 inne sklepy oraz 1 hurtownię.

Skontrolowano ogółem 423 partie produktów o łącznej wartości 53 tys. zł, w tym:

– 263 partie oliwy z oliwek ze wszystkich czterech kategorii dopuszczonych do sprzedaży detalicznej, ze szczególnym uwzględnieniem oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (198 partii oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia, 8 partii oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, 23 partie oliwy z oliwek – składającej się z rafinowanej oliwy z oliwek oraz oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, 34 partie oliwy z wytłoczyn z oliwek),

– 160 partii innych olejów roślinnych, głównie nierafinowanych, ze szczególnym uwzględnieniem olejów tłoczonych na zimno i oleju kokosowego.

Różnego rodzaju zastrzeżenia wniesiono do 35 partii (8,3%), o łącznej wartości 4 tys. zł, w tym:

– 23 partii oliwy z oliwek, tj. 8,7% ocenionych partii oliwy z oliwek (13 partii oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia, 1 partii oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, 3 partii oliwy z oliwek – składającej się z rafinowanej oliwy z oliwek oraz oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, 6 partii oliwy z wytłoczyn z oliwek),

– 12 partie innych olejów roślinnych, głównie nierafinowanych, tj. 7,5% ocenionych partii innych olejów.

Foto: Pixabay

 

Kategoria: 

Podobne artykuły

W trzecim kwartale 2017 r. Inspekcja Handlowa sprawdzała żywność, której oznakowanie sugerowało przeznaczenie dla określonych grup konsumentów. Przepisy określają komunikaty, którymi producenci mogą podkreślać szczególne właściwości swoich wyrobów, np. kiedy produkt można nazwać bezglutenowym, niskokalorycznym/light, dla małych dzieci albo suplementem diety.

W III kwartale 2018 r. Inspekcja Handlowa skontrolowała różnego rodzaju opakowania do żywności. Sprawdziła oznakowanie i prawidłowość wprowadzenia do obrotu. Kontrole odbyły się w całej Polsce i objęły 80 placówek – hurtowni oraz małych i dużych sklepów.

X

Przeczytaj również