Jesteś tutaj

Rosną ceny w Polsce

„Dziennik Gazeta Prawna” przeanalizował wskaźniki dla kilkuset części koszyka konsumpcji za miesiąc czerwiec w krajach Europy. W Polsce najszybciej drożało mięso, warzywa i słodycze.

W wielu kategoriach produktów, choć nasz kraj nie był na pierwszym miejscu, to zmieściliśmy się na podium, np. w przypadku pieczywa (wzrost o 6,8 proc.), warzyw ogółem (26,9 proc.) czy usług medycznych (5,3 proc.). W paliwach do zajęcia trzeciego miejsca wystarczył wzrost o 3,1 proc. Na ogół wzrosty dotyczą takich towarów, których ceny dyktują trendy globalne.

Źródłem danych, którym przyjrzał się „Dziennik Gazeta Prawna” był Eurostat. To wskaźniki służące do obliczania zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych – HICP. W liczącym kilkaset pozycji zestawieniu cen są i takie, w których Polska lokuje się wśród liderów spadków. W czerwcu dotyczyło to przede wszystkim masła. Wynosząca 5,8 proc. w skali roku obniżka cen energii elektrycznej również ulokowała nas blisko najlepszych pod tym względem krajów. Mieliśmy również 1,6-proc. spadek cen ubezpieczeń związanych z mieszkaniem. Dane Eurostatu wskazują również, że Polska to obok Malty jedyny kraj europejski, w którym w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie wzrosły ceny wyrobów tytoniowych.

Fot: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki za ostatni miesiąc wakacji. W raporcie czytamy, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2017 r. w stosunku do lipca obniżyły się o 0,1% (w tym towarów – o 0,3%, przy wzroście cen usług – o 0,2%).

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj.  pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego,  w sierpniu 2018 r. w stosunku do miesiąca poprzedniego wzrosły o 2,9%, natomiast w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wzrosły o 2%.

X