Jesteś tutaj

Rewolucja skarbowa już o krok

Ministerstwo Finansów chce objąć prawie 1,5 mln firm oraz 16,2 mln obywateli systemem e-podatków. Zmiany mają wejść w życie już w 2015 r. – podaje Puls Biznesu.

Rząd nazwał proponowane zmiany roboczo e-Deklaracje2. W projekcie napisano m.in. o wygodzie urzędników oraz podatników, a przede wszystkim oszczędnościach. W 2015 r. łączne oszczędności firm i obywateli mają wynieść ponad 0,5 mld zł. W każdym następnym roku mają rosnąć o około 100 mln zł, by do 2024 r. sięgnąć około 11 mld zł.

MF szacuje, że na zmianach uda się rocznie zaoszczędzić 850 ton papieru, 6,5 mln kWh, 374 mln litrów wodo oraz 850 ton CO2.

Na uruchomienie nowego systemu ma ponoć wystarczyć 90 mln zł. W kolejnych latach zakłada się wzrost kosztów na poziomie 19 mln zł rocznie.

Zmiany mają najbardziej odczuć przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 5 osób. Będą oni mieli obowiązek całościowego rozliczania się przez internet i tylko w ten sposób będą realizować swoje zadania jako płatnicy. To oznacza konieczność posiadania certyfikowanego podpisu elektronicznego. Zmiany mają dotknąć 1,5 mln firm.

W przypadku osób fizycznych, których dane przekazują płatnicy (pracodawcy) lub którzy sami wyślą te dane, urzędnicy wypełnią tzw. wstępne deklaracje podatkowe. Każdy podatnik będzie miał konto na specjalnym portalu podatkowym oraz dostęp do niego po zalogowaniu. Można tam będzie sprawdzić, czy fiskus właściwie wypełnił jego zeznanie. Po ewentualnej korekcie, dodaniu ulg i zwolnień, a następnie po akceptacji zeznania, wystarczy jedno kliknięcie i zeznanie będzie uznane za dostarczone.

Dla osób bez komputera pozostanie nadal możliwość wysyłania deklaracji papierowych.

Kategoria: 

Podobne artykuły

Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie opłat od cukru i soli

Ministerstwo Finansów chce chronić zdrowie Polaków nakładając nową daninę. Tym razem na cukier i sól.

Profesor Witold Modzelewski twierdzi, że opublikowane przez resort finansów „rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2016” potwierdzają powszechnie znany stan katastrofy fiskalnej podatku CIT oraz (oczywiście pozorny) stan bankructwa, w którym znajduje się nasza gospodarka.

X

Przeczytaj również