Jesteś tutaj

Polski gen przedsiębiorczości

Biuro rachunkowe Tax Care przyjrzało się aktualnej skłonności pracujących do zachowań przedsiębiorczych – m.in. podejmowania ryzyka, poszukiwania wiedzy, otwartości na zmiany. W tym celu rozpoczęto badanie „Indeks Przedsiębiorczości”, które pozwoliło ocenić cechy wpływające na potencjał i możliwości rozpoczęcia pracy na własny rachunek.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w IV kwartale 2017 r. liczba osób pracujących w naszym kraju wynosiła 16,4 mln i był to trzeci najwyższy wynik w historii badania. Rekordowo niskie bezrobocie (6,6% w marcu br.) oraz trend odchodzenia od pracy na etacie na rzecz krótkoterminowych kontraktów sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości w Polsce.

– Przybywa osób decydujących się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Miliony Polaków mają już za sobą pierwsze doświadczenia w pracy na własny rachunek. Tworzą potężną grupę społeczną, a jednak rzadko bada się jej nastroje. Przedsiębiorczość jest na tyle ważna, że potrzebuje dobrej diagnozy i profilaktyki – powiedział Adam Głos, Prezes Zarządu Tax Care.

Indeks Przedsiębiorczości Tax Care ocenił nastroje zarówno osób pracujących na etacie, jak i na umowach cywilno-prawnych, a także prowadzących własną działalność gospodarczą. Celem badania jest analiza nastawienia do pracy i podejmowania decyzji biznesowych przedsiębiorców i etatowców w zależności od zmian rynkowych oraz prawnych.

Ankieta ma charakter ogólnopolski, ale ocena sytuacji będzie dotyczyła również poszczególnych regionów. Raport z pierwszej edycji badania zostanie zaprezentowany między innymi podczas warsztatów „Przedsiębiorca 3.0 – pobierz aktualizację”, skierowanych do osób, które szukają pomocy w rozpoczęciu samodzielnej działalności. Spotkanie odbędzie się 7 czerwca 2018 r. w Gdyni.

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Polacy lubią szukać oszczędności i uwielbiają obniżki. Ponad połowa rodaków kupuje głównie na promocjach, dwóch na pięciu nie zaparkuje jeśli trzeba będzie za to zapłacić – wynika z badania „Zwyczaje finansowe Polaków” przeprowadzonego przez Quality Watch dla BIG InfoMonitor.

Podwyżki frustrują połowę rodaków, a na drugą pozycję najbardziej irytujących spraw przesunęły się niskie zarobki, które w zeszłym roku denerwowały najbardziej – wynika z badania zleconego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor.

X

Przeczytaj również