Jesteś tutaj

Niewielki wzrost inflacji w czerwcu

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1%. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny wzrosły o 2%. Wskaźnik inflacji w II kwartale 2018 r. w stosunku do I kwartału 2018 r. wyniósł 100,5, co oznacza wzrost cen o 0,5%.

W czerwcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik miały wyższe ceny w zakresie transportu oraz rekreacji i kultury. Niższe ceny odzieży i obuwia oraz żywności, o 0,3% obniżyły z kolei ten wskaźnik.

W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie transportu (o 8,6%) oraz żywności (o 2,8%) i mieszkania (o 1,8%) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych.

W 2018 r., podobnie jak w latach poprzednich, największy udział wydatków w obliczeniach wskaźnika mają żywność i napoje bezalkoholowe (24,36%) oraz towary i usługi związane z użytkowaniem mieszkania lub domu i nośniki energii (20,35%).

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Główny Urząd Statystyczny opublikował szacunkowe dane dotyczące inflacji w marcu br. Dane są optymistyczne, zanotowano kolejny miesiąc spadku wartości inflacji.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,5%. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wysokość cen zwiększyła się o 1,6%.

X

Przeczytaj również