Jesteś tutaj

Inflacja bez zmian, a ceny żywności ze spadkiem

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2018 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem, przy wzroście cen usług – o 0,5% i spadku cen towarów – o 0,3%. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny wzrosły o 2%. Duży wpływ miały na to ceny żywności.

W stosunku do poprzedniego miesiąca zanotowano niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,7%). Natomiast w porównaniu z sierpniem poprzedniego roku odnotowano wyższe ceny w zakresie żywności i napojów bezalkoholowych (po 2,1%).

W sierpniu 2018 r. największy wpływ na wskaźnik cen  towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny warzyw i owoców,  które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,11 p. proc. i 0,09 p. proc.

W 2018 r., podobnie jak w latach poprzednich, największy udział wydatków w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych mają żywność i napoje bezalkoholowe (24,36%).

Źródło: GUS

Kategoria: 

Podobne artykuły

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4%, a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 1,7% – informuje Główny Urząd Statystyczny.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2017 r. wzrósł o 2,1 proc. w porównaniu do grudnia 2016 r., a więc inflacja okazała się jednak nieco wyższa, niż wcześniej szacowano. Jej wzrost znów zawdzięczamy przede wszystkim mocno drożejącej żywności. W całym 2017 r. inflacja wyniosła 2 proc.

X

Przeczytaj również