Jesteś tutaj

Advertisement

GIS pracuje nad podatkiem od cukru

Główny Inspektor Sanitarny pracuje nad projektem podatku od cukru, którego szczegóły zostaną przedstawione po wyborach. Celem projektu jest przekonanie konsumentów do spożywania mniejszej ilości cukru, ponieważ w Polsce każdego roku przybywa chorych na cukrzycę i nadciśnienie.

W 2018 roku przeciętny Polak zjadł aż 51 kilogramów cukru – jest to wzrost o 25% w ciągu ostatnich 4 lat. Wg raportu NFZ 1400 zgonów rocznie to efekt nadmiernego spożywania cukru. Projekt wprowadzający podatek od cukru jest już gotowy, ale zostanie upubliczniony dopiero po wyborach parlamentarnych. – Obecny czas nie sprzyja wprowadzaniu takich rozwiązań. Mówimy o podatku, mimo że mamy osiągnąć efekt zdrowotny, a nie fiskalny" – przekazał Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".  Wiadomo jedynie, że "podatek od cukru" to nazwa umowna, sam GIS nie precyzuje, w jakiej formie mielibyśmy dopłacać za cukier.

W pierwszej kolejności nowy podatek miałby objąć batony i słodkie napoje, a docelowo całą żywność dosładzaną cukrem. Wyższe ceny za słodkie produkty uderzą, oprócz konsumentów, także w producentów cukru oraz rolników. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie poinformowało jeszcze, czy sprzeciwi się podatkowi i jak zabezpieczy rolników i producentów przed jego skutkami.

Źródło: TVN24

Kategoria: 

Podobne artykuły

Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie opłat od cukru i soli

Ministerstwo Finansów chce chronić zdrowie Polaków nakładając nową daninę. Tym razem na cukier i sól.

Resort finansów spodziewa się, że w tym roku do fiskusa wpłynie nawet 8 milionów elektronicznych PIT-ów za 2015 roku. Badanie KPMG wskazuje, że tę drogę wybierze 45 proc. Polaków. Rośnie też zainteresowanie usługą PFR, w której to administracja podatkowa wstępnie wypełnia deklaracje za podatnika. W ubiegłym roku złożono w ten sposób 100 tys. deklaracji PIT-37. W tym roku będzie ich znacznie więcej, tym bardziej że za pośrednictwem PFR można złożyć również PIT-38.

X

Przeczytaj również