Jesteś tutaj

Firmy boją się wzrostu kosztów zatrudnienia

Aż 84% przedsiębiorstw obawia się w przyszłym roku wzrostu kosztów zatrudnienia. Natomiast 61% jest przekonanych, że w prowadzeniu biznesu będzie przeszkadzała niepewna sytuacja polityczna - wynika z barometru Lewiatana, badania nastrojów przedsiębiorców, zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

W przyszłym roku wzrost kosztów zatrudnienia będzie negatywnie wpływał na prowadzenie działalności gospodarczej. Tak uważa 84% ankietowanych firm. W tym roku obawiało się tego 72% przedsiębiorstw. Tylko 11% firm uważa, że w przyszłym roku nic się nie zmieni, dlatego nie należy się obawiać wyższych kosztów zatrudnienia.

Prawie dwie trzecie przedsiębiorstw jest przekonanych, że w 2020 r. negatywnie na ich biznes będzie oddziaływała niepewna sytuacja polityczna. W tym roku takie zagrożenie widziało tylko 48% firm. 27% respondentów uznała, że sytuacja polityczna nie zmieni się.

Badanie zrealizowała firma SMARTSCOPE w październiku br., na reprezentatywnej grupie 300 małych, średnich i dużych przedsiębiorców, zatrudniających przynajmniej 10 pracowników. Badanie zrealizowano na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Regulacja praw przedsiębiorców może wpłynąć na poprawę w stosowaniu przepisów dotyczących funkcjonowania działalności gospodarczych – uważa Konfederacja Lewiatan. W oświadczeniu zamieszczonym na stronie KL dotyczącym pakietu ustaw zebranego w Konstytucji Biznesu czytamy, że „ może to pomóc w odblokowaniu potencjału przedsiębiorczości i gospodarki, w szczególności w aspekcie wzajemnych relacji przedsiębiorców i organów władzy publicznej”. 

Konfederacja Lewiatan chce zaproponować zmiany dotyczące korzystania z chorobowego. Za pierwsze trzy dni zwolnienia lekarskiego pracownik nie będzie miał zapłacone. W zamian za to mają być wprowadzone niższe składki zdrowotne. Argumentem za są często wykorzystywane przez pracowników zwolnienia L4 nie mające nic wspólnego z chorobą. 

X