Jesteś tutaj

Advertisement

Biznes obawia się płacy minimalnej – sonda Pracodawców RP

W przeprowadzonej przez Pracodawców RP we wrześniu br. anonimowej ankiecie cztery piąte respondentów oceniło, że wzrost płacy spowoduje pogorszenie perspektyw ich przedsiębiorstw. Ankieta wśród firm zrzeszonych w Pracodawcach RP została przeprowadzona kilka dni po ogłoszeniu politycznych deklaracji o skokowym wzroście płacy minimalnej.

Na pytanie „Czy polska gospodarka jest gotowa na wzrost płacy minimalnej do 3 tys. złotych?” przecząco odpowiedziało ponad 83% respondentów, twierdząco – nieco ponad 10%, a „nie wiem” – nieco ponad 6%. Ponad 82% negatywnie oceniło perspektywy ich firm w roku 2020 w związku zapowiedziami podniesienia płacy minimalnej, a ponad 15% stwierdziło, że podwyżki nie będą mieć wpływu. Z kolei 2,3% respondentów stwierdziło, że perspektywy ich firm będą lepsze.

Zapytano również, jak zadeklarowane przez polityków podnoszenie płacy minimalnej w przyszłych latach może wpłynąć na plany rozwoju firm. Wielu odpowiadających zapowiedziało ograniczenie inwestycji lub zatrudnienia. Wśród rozważanych scenariuszy są m.in. przeniesienie działalności za granicę, przebranżowienie w celu zmniejszenia zatrudnienia, czy też robotyzacja i wprowadzenie automatyki. Zwracano ponadto uwagę, że podniesienie płacy minimalnej wymusi podwyżki również dla osób bardziej wykwalifikowanych, których pensje muszą być stosunkowo większe w stosunku do najniższej płacy.

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 2100 zł brutto miesięcznie, a stawka godzinowa z 13 do 13,7 zł. GUS szacuje liczbę pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie w wysokości 2000 zł na około 1,4 mln osób. 

Od początku roku wzrosła płaca minimalna oraz stawka godzinowa. Polacy zarobią o 100 zł brutto więcej niż rok wcześniej. Powody do zadowolenia mają też osoby zatrudnione na umowie cywilnoprawnej, których minimalna stawka godzinowa wyniesie 13,70 zł brutto. 

X