Jesteś tutaj

Wydatki Polaków na żywność

W Polsce udział żywności w łącznych wydatkach konsumentów sięga 15,2% – wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Europejska średnia kształtuje się na poziomie 11,1%.

Największe procentowo wydatki na żywność dotykają mieszkańców Rumunii – 26,4%. Łącznie z napojami bezalkoholowymi – nawet 27,4%. Wysokie wydatki odnotowano także na Litwie – 20,1%, w Estonii – 18,7%, w Bułgarii – 17,6%.

Odwrotnie sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii (tylko 7,2% w strukturze wydatków), Luksemburgu (7,8%), Irlandii (8,3%) i Austrii (8,8%).

W Polsce jeszcze w 2007 r. udział żywności w łącznych wydatkach konsumentów sięgał 18,6%. W 2017 r. wynosił 15,2%. Tak silnego spadku udziału żywności w wydatkach konsumenckich w ciągu ostatniej dekady nie zanotowano w żadnym innym kraju unijnym.

Źródło: obserwatorfinansowy.pl

Foto:shutterstock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Instytut Badawczy ABR SESTA i Grupa Mobilna Qpony-Blix porównały obecne ceny 20 produktów, które były najczęściej promowane przed zeszłorocznymi świętami. Tym razem najtańsze artykuły znaleziono w hipermarketach – E.Leclerc, Auchan oraz Tesco. Zaraz za nimi uplasował się Aldi. Różnica między pierwszym i ostatnim sklepem w całym rankingu wynosi prawie 30%.

Z badania Monitor Promocji 2019 ARC Rynek i Opinia wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat istotnie zmalała grupa konsumentów kierujących się w swoich zachowaniach zakupowych głównie promocjami. Obecnie najliczniejszy segment konsumentów to pasywni, dla których promocja nie jest wystarczającym powodem do zakupu.

X