Jesteś tutaj

Advertisement

Wydatki Polaków na żywność

W Polsce udział żywności w łącznych wydatkach konsumentów sięga 15,2% – wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Europejska średnia kształtuje się na poziomie 11,1%.

Największe procentowo wydatki na żywność dotykają mieszkańców Rumunii – 26,4%. Łącznie z napojami bezalkoholowymi – nawet 27,4%. Wysokie wydatki odnotowano także na Litwie – 20,1%, w Estonii – 18,7%, w Bułgarii – 17,6%.

Odwrotnie sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii (tylko 7,2% w strukturze wydatków), Luksemburgu (7,8%), Irlandii (8,3%) i Austrii (8,8%).

W Polsce jeszcze w 2007 r. udział żywności w łącznych wydatkach konsumentów sięgał 18,6%. W 2017 r. wynosił 15,2%. Tak silnego spadku udziału żywności w wydatkach konsumenckich w ciągu ostatniej dekady nie zanotowano w żadnym innym kraju unijnym.

Źródło: obserwatorfinansowy.pl

Foto:shutterstock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Prawie połowa badanych zabiera paragony podczas finalizowania zakupów. Najbardziej aktywni pod tym względem są klienci dyskontów – 80%, a nieco mniej – kupujący w hipermarketach – 65%. Dalej w rankingu są konsumenci zaopatrujący się w sieciach typu convenience – 25%. A na końcu są osoby chodzące do supermarketów – 16%. Głównym celem ww. działania jest chęć sprawdzenia cen określonych towarów.

Urząd miasta stołecznego Warszawy oraz firma doradcza JLL wdrażają program pilotażowy, który ma zwiększyć atrakcyjność centrum w oczach potencjalnych najemców oraz klientów. Zmiany miałyby się rozpocząć od ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich.

X