Jesteś tutaj

Unia zakazuje plastikowych przedmiotów jednorazowych

Komisja ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego przyjęła rezolucję zakazującą produkcji jednorazowych przedmiotów z plastiku od 2021 r. Na liście znalazły się m.in. patyczki higieniczne, plastikowe torby foliowe, słomki czy sztućce.

Projekt rezolucji został przyjęty przy 51 głosach za, 10 przeciw i 3 wstrzymujących się. Posłowie umieścili na liście produktów zakazanych także mieszadełka do napojów, pojemniki do fast foodów oraz plastikowe talerze. W dalszej perspektywie, do 2025 r. państwa członkowskie będą zobowiązane do ograniczenia produkcji takich wyrobów, jak: pojemniki na kanapki, owoce, warzywa, desery lub lody. Ponadto mają zostać opracowane plany zachęcające konsumentów do korzystania z produktów wielokrotnego użytku oraz tych, które mogą być poddane recyklingowi.

Europarlamentarzyści poparli również ograniczenia dla odpadów z wyrobów tytoniowych, zwłaszcza filtrów papierosowych zawierających plastik. Ich wykorzystywanie ma być ograniczone o 50% do 2025 r. i 80% do 2030 r. Państwa członkowskie będą musiały dopilnować, aby przedsiębiorstwa tytoniowe pokrywały koszty zbiórki odpadów.

Projekt rezolucji będzie przedmiotem głosowania w całej izbie podczas sesji plenarnej w dniach 22-25 października br. w Strasburgu.

Źródło: PAP

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Chcąc ograniczyć liczbę marnowanej żywności brytyjska sieć Tesco rezygnuje z napisu „najlepiej spożyć przed:”. Oznaczenie to zniknie z opakowań owoców oraz warzyw, ponieważ często jest mylnie interpretowane przez klientów.

Parlament Europejski poparł wprowadzenie w UE zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki, talerze czy patyczki higieniczne. Nowe prawo ma zacząć funkcjonować od 2021 r. Wprowadzenie go podyktowane było względami ekologicznymi – produkty z tworzywa sztucznego stanowią 70% odpadów w morzach i oceanach.

X