Jesteś tutaj

Tesco podsumowuje 3. edycję programu „Od uprawy do potrawy”

Kolejna edycja programu edukacyjnego „Od uprawy do potrawy” dobiegła końca. Przez 10 miesięcy zrealizowano w całej Polsce ponad 300 wycieczek edukacyjnych w sklepach Tesco, w których wzięło udział ok. 8000 małych odkrywców. W ramach programu nauczyciele mogli skorzystać także ze scenariuszy lekcji oraz założyć w szkole Klub Niemarnowania.

Od września 2016 r., gdy wystartowała pierwsza edycja, Tesco włączyło kilkadziesiąt swoich lokalizacji do programu „Od uprawy do potrawy”. Od tego czasu Społecznicy – specjalnie przeszkoleni pracownicy sklepów prowadzili „Ekspedycje Smaków”, czyli wycieczki dla uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Projekt już od 3 lat realizuje swoją misję edukacyjną w zakresie zdrowego odżywiania, niemarnowania oraz pochodzenia żywności. Do realizacji projektu zaangażowali zostali patroni honorowi oraz partnerzy merytoryczni: Fundacja Szkoła na Widelcu, Funiversity oraz Federacja Polskich Banków Żywności.

Do trzeciej edycji programu zgłosiło się prawie 700 grup z całej Polski, co przekraczało dwukrotnie liczbę dostępnych miejsc na „Ekspedycję smaków”. Podczas wycieczek uczniowie przy sklepowej półce mieli okazję poznać nowe smaki, dowiedzieć się więcej o pochodzeniu żywności, zdrowym odżywianiu oraz niemarnowaniu jedzenia.

Istotnym elementem programu były także Kluby Niemarnowania, w które włączyło się w minionym roku około 1300 uczniów. Dzieci wraz z opiekunami realizowały działania mające na celu ograniczenie skali wyrzucanej żywności, zaczynając właśnie od szkolnych korytarzy. Do 65 założonych klubów trafiła również dedykowana gra planszowa „Zakupowe Mistrzostwa”.

W zaprojektowanej przez Tesco grze uczniowie wcielają się w pomocników kuchennych i zostają wysłani na misję zebrania produktów na obiad. Ich zadaniem jest poruszanie się po planszy i jak najszybsze uzbieranie wszystkich niezbędnych składników przy jak najmniejszej liczbie niepotrzebnych produktów. Jest to idealna gra edukacyjna - ułatwia ona nie tylko zakorzenienie dobrych nawyków zakupowych wśród najmłodszych, ale pokazuje również, że racjonalne żywienie bez marnowania potrafi być zabawą każdego dnia.

Kolejna edycja programu „Od uprawy do potrawy” w nowej formule rusza już we wrześniu.

Kategoria: 

Podobne artykuły

Trzy zwycięskie zespoły podzielą się grantami na realizację najlepszych projektów w konkursie „Tesco Poland Food Waste Reduction Challenge”. Nagrody w wysokości po 5 tys. zł trafią do zespołów Uniwersytetu SWPS oraz Politechniki Warszawskiej, który przygotował dwa projekty.

Fundacja Tesco obchodzi kolejne – szóste już urodziny. Jubilatka – choć młoda wiekiem – może się pochwalić niemałym doświadczeniem: jej wkład w budowanie lepszego jutra dzieci, młodzieży i społeczności lokalnych w Polsce został doceniony przez liczne grono partnerów, darczyńców i wolontariuszy.

X