Jesteś tutaj

Świąteczne wybory zakupowe Polaków

Na zakup prezentów świątecznych Polacy przeznaczą w tym roku najczęściej od 200 do 400 zł. Nieco ponad 50% Polaków planuje zrobić zakupy w galeriach handlowych – wynika z badania SW Research. Według pytanych idealny prezent to taki, który wpisuje się w zainteresowania lub jest praktyczny.

Zakup świątecznych prezentów przewiduje zdecydowana większość Polaków. Jedynie 4% w ogóle nie ma tego w planach.  Najwięcej respondentów (35%) przeznaczy na upominki od 200 do 400 zł, zakupy w przedziale od 100 do 200 zł planuje 20%, a w budżecie do 100 zł chce się zmieścić 7%. respondentów. Mniej więcej co piąty Polak chce zrobić zakupy za 400-600 zł, a 11,5% za kwotę wyższą niż 600 zł.

Prawie 52% Polaków planuje w tym roku skorzystać z oferty sklepów on-line. Wielu klientów wciąż jednak woli tradycyjne miejsca sprzedaży takie, jak: galerie handlowe (53,5%), supermarkety (45%) oraz mniejsze sklepy (28%).

Wśród prezentów wymienianych jako najbardziej oczekiwane, na pierwszym miejscu znalazła się… gotówka (odpowiedziało tak 19% badanych). Polacy chcieliby znaleźć pod choinką również m.in.: kosmetyki (14%), elektronikę (13%), biżuterię (11%) czy voucher prezentowy (8%).

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Najpopularniejszym miejscem robienia przedświątecznych zakupów są wciąż sklepy stacjonarne, z których skorzysta większość Polaków. Jak wynika z badania firmy doradczej Deloitte „Zakupy świąteczne 2018” z roku na rok Polacy dostrzegają coraz więcej zalet kupowania w sieci. Nie dotyczy to jednak artykułów spożywczych. Sklepy stacjonarne są najbardziej popularnym wyborem przy kupowaniu żywności.

W tym roku na wydatki związane z organizacją świąt Bożego Narodzenia przeznaczymy średnio 719 zł – wynika z Barometru Providenta. Co dziesiąty Polak przyznaje, że nie będzie mógł sobie pozwolić na wszystkie świąteczne zakupy. Mimo to podchodzimy do nich racjonalnie i nie planujemy wydatków ponad stan. Blisko 70% Polaków sfinansuje Gwiazdkę z bieżących dochodów, połowa sięgnie po oszczędności, a tylko niewielki odsetek wspomoże się pożyczką od rodziny lub instytucji finansowej.

X