Jesteś tutaj

Stabilna sytuacja na rynku powierzchni handlowych

2017 rok przyniósł oddanie do użytku kilku długo wyczekiwanych centrów handlowych. Zwłaszcza druga połowa roku obfitowała w ważne inauguracje, na rynku pojawiły się m.in. Galeria Północna w Warszawie, Wroclavia we Wrocławiu, Skende Shopping w Lublinie oraz Serenada w Krakowie.

Oprócz nowych centrów handlowych wśród inwestycji zakończonych w Polsce w 2017 r. znalazły się także rozbudowy istniejących projektów, wśród których dominowało powiększenie Galaxy Szczecin . W 2017 r. rozbudowy stanowiły około 20% podaży oddanej do użytku, a stabilny udział rozbudów w nowej podaży to kontynuacja trendu obserwowanego na rynku już kolejny rok. Z uwagi na fakt, że około połowa istniejących zasobów handlowych jest starsza niż 10 lat, właściciele centrów bez możliwości rozbudowy często decydują się na modernizacje obiektów, aby dopasować ofertę do obecnych i przyszłych trendów.

W porównaniu z sytuacją sprzed 12 miesięcy, pustostany wzrosły o 0,5 punktu procentowego, co wynikało m.in. z faktu, że kilka obiektów nadal oferowało powierzchnię zwolnioną w 2017 roku przez sieć Praktiker a niektóre lokalizacje borykały się z pustostanami po Delikatesach Alma. Dodatkowo, nie wszystkie oddane w 2017 r. projekty zostały w pełni wynajęte przed datą otwarcia. Najniższy poziom pustostanów spośród głównych aglomeracji został odnotowany w Szczecinie (2,8%) a także w Warszawie i Wrocławiu (po 2,9%).

Popyt na powierzchnię handlową w Polsce w ubiegłym roku pozostawał stabilny. Na polskim rynku zadebiutowały marki dotychczas nieobecne w Polsce. Szybki rozwój e-commerce sprawia, że marki prowadzące dotychczas tylko handel stacjonarny coraz częściej otwierają również sklepy internetowe, niemniej jednak zauważalny staje się również trend odwrotny. W 2017 roku popyt na powierzchnię handlową w centrach handlowych kreowany był również przez sklepy dotychczas operujące tylko on-line bądź oferujące swoje produkty na tymczasowych powierzchniach.

Stabilny popyt na powierzchnie handlowe sprawia, że czynsze również nie ulegają zasadniczym zmianom. Pod koniec 2017 r. najwyższe stawki transakcyjne za wynajem najlepszej powierzchni w centrach handlowych (lokali o pow. do 100 mkw.) osiągane były tradycyjnie w Warszawie i wynosiły nawet 100 EUR/mkw./miesiąc. Miesięczne czynsze za najbardziej atrakcyjne lokale w największych miastach regionalnych w Polsce wynosiły 35-70 EUR/mkw., podczas gdy w miastach średniej wielkości znajdowały się w przedziale 25-60 EUR/mkw., natomiast w mniejszych miastach - 20-40 EUR/mkw.

W bieżącym roku istotny wpływ na rynek handlowy w Polsce będzie miała ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele, która obowiązuje od 1 marca.

Źródło: Knight Frank

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Wolumen transakcyjny w pierwszym kwartale 2018 r. wyniósł blisko 2,4 mld EUR, jest to drugi najwyższy wynik kwartalny w historii. Wolumen w tym czasie był aż o 900% wyższy w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r.

Ponad pół miliona mkw. powierzchni handlowej pozostaje aktualnie w budowie, większość zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku. Podaż w całym kraju przekroczyła 11,77 mln mkw. – wynika z raportu CBRE "Rynek handlowy w Polsce w I półroczu 2018".

X