Jesteś tutaj

Advertisement

Ruch z kolejnymi problemami

Orlen i Poczta Polska miały pomóc Ruchowi, jednak dopóki jest to podmiot prywatny nie zamierzają go wspierać. Alior Bank złożył do UOKiK wniosek o przejęcie spółki, by stać się jej tymczasowym właścicielem. Bank oszacował również, że Ruch jest w stanie spłacić tylko 5-15% swoich zobowiązań.

Ruch należy do holenderskiej spółki Lurena Investments kontrolowanej przez byłego wieloletniego prezesa dystrybutora prasy ­– Igora Chalupca. Orlen i Poczta zapowiedziały, że dopóki Ruch jest podmiotem prywatnym wszelka pomoc jest niemożliwa. Wobec tego Alior Bank pod ubiegłego roku złożył do UOKiK-u wniosek o zgodę na przejęcie Ruchu, zapowiadając jednak, że przejęcie będzie tymczasowe.

Według wcześniejszych zapowiedzi Orlen miał wykupić od Ruchu zapasy papierosów i oddać je gigantowi prasowemu w komis, co miało dać dystrybutorowi ok. 20 mln zł zastrzyku finansowego. Firma petrochemiczna ma przejąć pion detaliczny Ruchu, obejmujący 1,7 tys. kiosków, by sprzedawać w nich produkty marki własnej. Natomiast Poczta Polska ma przejąć pion kolportażowy.

Z ustaleń Pulsu Biznesu wynika, że Orlen na razie nie kupił od Ruchu zapasów papierosów, ani nie wprowadził do kiosków własnych produktów. Z analiz koncernu wynika, że kioski i saloniki prasowe Ruchu są za małe, na prowadzenie w nich punktów sprzedaży podobnych do sklepów przy stacjach Orlenu.

Zobowiązania dystrybutora prasy wobec Alior Banku wynosi 106 mln zł plus 57 mln zł gwarancji innych wierzytelności. Początkowo zakładano, że w ramach układu z wierzycielami umorzone zostanie 50% długów. Według „Pulsu Biznesu” aktualnie Alior Bank oszacował, że redukcja powinna wynieść 85-95%.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Kategoria: 

Podobne artykuły

Podpisana została umowa pomiędzy spółką Lurena Investments, będącą właścicielem Ruchu oraz Alior Bank. Porozumienie przewiduje kontynuację procesu wypracowywania programu restrukturyzacji dla spółki Ruch S.A. oraz znalezienie dla niej docelowego inwestora.

Igor Chalupec zrezygnował ze stanowiska prezesa Ruchu. Decyzja związana jest z procesem restrukturyzacji spółki. Pozostaje on jednak właścicielem Ruchu.

X