Jesteś tutaj

Podatek od wartości nieruchomości komercyjnych?

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Finansów ma przedstawić projekt nowelizacji ustawy o CIT i PIT, mającej na celu wprowadzenie kolejnych rozwiązań uszczelniających luki w podatkach dochodowych. W ramach nowych propozycji ministerstwo chce zaproponować tzw. minimalny podatek dochodowy w odniesieniu do właścicieli nieruchomości komercyjnych, czyli przede wszystkim biurowców i dużych obiektów handlowych. Czy to próba wprowadzenia tylnimi drzwiami podatku handlowego, zakwestionowanego przez KE w ubiegłym tygodniu? Przedstawiciele MF zaprzeczają.

Nowe przepisy mają szanse wejść w życie od początku 2018 r. Przy okazji nowelizacji MF chce wprowadzić tzw. minimalny podatek dochodowy, który miałby dotyczyć właścicieli nieruchomości komercyjnych, czyli przede wszystkim biurowców i galerii handlowych. Nowy podatek miałby objąć nieruchomości, których wartość przekracza 10 mln zł. Stawka ma wynieść 0,5 proc. tej wartości w skali rocznej (czyli 0,042 proc. miesięcznie) powyżej limitu. Podatek ma być odliczany od wysokości zapłaconego CIT.

Na łamach „Rzeczypospolitej” w tej sprawie wypowiadał się Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów.

– Chcemy w ten sposób osiągnąć stan, w którym właściciele nieruchomości, którzy zaangażowali kapitał w wybudowanie lub zakup takiego obiektu przynoszącego czynsz, płacili chociaż minimalny podatek dochodowy - wyjaśnia „Rzeczpospolitej" Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów. – Co do zasady tego typu działalność powinna przynosić pewien określony poziom zysku, który powinien być opodatkowany w Polsce. Obecnie zaś obserwujemy trend, w którym tego rodzaju zysków w ogóle się nie wykazuje, co wydaje się nam sytuacją niezrozumiałą i niepożądaną – zaznacza Żukowski. Jego zdaniem nie jest to także próba wprowadzenia tylnymi drzwiami podatku handlowego, choć przyznaje, że jeśli dana sieć handlowa jest jednocześnie właścicielem nieruchomości, w której prowadzi działalność, także będzie ponosić nowe obciążenie.

Natomiast na łamach DGP Maciej Żukowski uspakaja, że podatek ma być płacony jedynie od takich obiektów, jak nieruchomości handlowo-usługowe, czyli galerie handlowe i biurowce. Minimalny podatek nie będzie dotyczył fabryk, magazynów, centrów logistycznych, hal produkcyjnych. Zapytany, co w takim razie z mniejszym sklepami, takimi jak Biedronka czy Żabka, podkreśla, że ma być wprowadzony limit 10 mln zł wartości nieruchomości..

– Przypuszczam więc, że to rozwiązanie nie będzie dotyczyło małych i średnich obiektów handlowych – zauważa Żukowski.

Źródło: Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna

Fot.: Pixabay 

Kategoria: 

Podobne artykuły

Katowicki Supersam, dom handlowy należący do Griffin Real Estate i zarządzany przez firmę Knight Frank, to jedyne polskie centrum handlowe nagrodzone w tegorocznym finale konkursu ICSC Solal Marketing Awards.

Na koniec I kwartału 2019 r. w Polsce działało 510 centrów handlowych o łącznej powierzchni prawie 12 mln mkw. W budowie znajduje się obecnie 433 tys. mkw. Podsumowując I kwartał 2019 r., eksperci Colliers International wybrali 5 najważniejszych wydarzeń na rynku handlowym, które miały miejsce w trzech pierwszych miesiącach roku.

X