Jesteś tutaj

Kraków chce punktowego zakazu sprzedaży alkoholu

Krakowscy radni domagają się od władz krajowych poszerzenia kompetencji samorządów w kwestii odbierania koncesji na sprzedaż alkoholu. Władze Krakowa chciałyby posiadać możliwość punktowego zakazu sprzedaży alkoholu.

Od marca br. samorządy zyskały możliwość wprowadzenia na swoim terenie nocnej prohibicji oraz ograniczenia liczby przyznawanych koncesji. Nowe prawo znalazło zastosowanie m.in. w Katowicach, Mielnie, Olsztynie czy Tychach. Krakowscy radni miejscy nie zdecydowali się na taki krok. Skierowali jednak rezolucję do sejmu i senatu dotyczącą kolejnych zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dotyczy ona poszerzenia kompetencji samorządów w kwestii odbierania koncesji. Władze Krakowa chcą przyznania punktowego zakazu sprzedaży alkoholu. Argumentują to łamaniem prawa przez niektórych przedsiębiorców, którzy np. sprzedają alkohol nietrzeźwym. Zabiera się wówczas detaliście koncesję, o której przyznanie następnego dnia wnioskują jego krewni. Władze miasta przyznają wówczas koncesję. Punktowy zakaz sprzedaży alkoholu ma to zmienić. Po odebraniu koncesji nie będzie mogła być ona przyznana ponownie dla tego samego lokalu.

Zaproponowane rozwiązanie nie spotkało się z pozytywnym odzewem. Zarzucono, że przy okazji zmiany właściciela placówki handlowej, nie będzie można wystąpić o ponowną koncesję dla danego lokalu.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Do Urzędu Miasta w Ciechanowie trafił projekt uchwały wprowadzający ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach między 23 a 6. Jeszcze w sierpniu ma on trafić pod głosowanie Rady Miasta.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie unieważnił uchwałę Rady Miasta ograniczającą sprzedaż alkoholu w godzinach nocnych w centrum miasta. Uchwałę zaskarżyli do sądu właściciele dwóch sklepów monopolowych w Śródmieściu.

X