Jesteś tutaj

Ile będą kosztować wolne niedziele?

Firma Retail Institute przygotowała raport, w którym podliczyła, jakie koszty będą musiały ponieść sklepy w centrach handlowych w związku z wprowadzeniem ograniczenia handlu w niedziele. Jak wynika z wyliczeń, koszt jednostkowy za każdy sklep może wynosić nawet 10 tys. zł rocznie.

Niedziela jest jednym z najczęściej wybieranych dni na wizytę w galerii handlowej. Ma ona szczególnie duże znaczenie w przypadku największych obiektów, powyżej 40 tys. mkw. W mniejszych z nich największy ruch odbywa się w czwartki, piątki i soboty.

Jak zauważa Anna Szmeja, prezes Retail Institute, duża część centrów handlowych wydłuży godziny otwarcia w piątki i soboty, a niektóre z nich także w pozostałe dni tygodnia. Takie rozwiązanie spowoduje wzrost kosztów zatrudnienia przez najemców. W wyliczeń Instytutu wynika, że koszt jednostkowy dla każdego sklepu wyniesie w tym przypadku około 8-10 tys. zł. Przez fakt, że większość sklepów to duże sieci liczące wiele placówek w centrach handlowych w całej Polsce, koszty te mogą okazać się ogromne.

Jednocześnie wprowadzenie ograniczenia handlu w niedziele może spowodować obniżenie czynszów dla najemców. Co może z kolei obniżyć koszty funkcjonowania sklepów w galeriach.

Źródło: Rzeczpospolita

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Z raportu przygotowanego przez Polską Radę Centrów Handlowych oraz firmę EY wynika, że w Polsce na 1 tys. osób przypada niemal 300 mkw. nowoczesnych powierzchni handlowych. Wskaźnik ten okazuje się lepszy niż w Niemczech, Włoszech czy krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Szacunkowa wartość sprzedaży w centrach handlowych odpowiadała 18% wielkości sprzedaży detalicznej w Polsce. W sklasyfikowanych przez PRCH 520 centrach i parkach handlowych oraz wyprzedażowych w Polsce zatrudnionych jest ponad  400  000  osób. Około 4,5 mln klientów rocznie odwiedza średniej wielkości centrum handlowe w Polsce, największe ponad 10 mln – wynika z raportu przygotowanego przez EY i Polską Radę Centrów Handlowych.

X